Jak vybrat pánské boty


Vybrat pořádné pánské boty není úplně snadné… Snadno se můžete ztratit v pojmech, kterými se různé typy pánských bot označují nebo ve všemožných značkách a stylech. Základní pravidla ale zůstávají poměrně jednoduchá: vybírejte kvalitní značky a na botách nešetřete. V ideálním případě za boty vydejte přibližně třetinu peněz, které máte na oblékání. Vážně. Vyplatí se to.

Typy pánských bot

Pojďme se nejprve podívat na jednotlivé typy pánských bot, se kterými se můžete při výběru setkat. Předně by asi bylo dobré nadefinovat, jakými botami se v tomto článku budeme zabývat: jde o více či méně formální obuv. Zkrátka boty pro muže, ne tenisky pro kluky.

Formální, společenské boty

Při výběru se setkáte nejčastěji s následujícími pojmy:

Loake Oxford

 • Oxford jsou nejformálnější obuví. Oxfordky poznáte poměrně snadno podle tří věcí: 
  • Mají uzavřené šněrování. To znamená, že je vrchní část boty tvořena jednolitou kůží o níž se—při přejetí rukou po botě—před šněrováním nezadrhnete.
  • Mají oddělenou špičku jedním pruhem prošívání, který vede z jedné strany boty po obvodu na druhou.
  • Nejčastěji se na nich setkáte s rovným vázáním tkaniček.

Loake Derby

 • Derby jsou o něco méně formální, hodí se i k běžnému nošení k džínům nebo chinos. Mají otevřené šněrování, tedy tzv. “derbu”, kterou je myšlen samostatný kus kůže při šněrování, který je přišit k horní straně boty.

Loake Derby Brogue

 • Brogue se správně foneticky vyslovují [brōg], česky se jim často říká “brožovky”. A jak už český název napovídá, nejde o samostatný typ bot, ale o styl zdobení—dírkování. V případě takto zdobených bot platí, že čím méně dírek mají, tím formálnější jsou.
 • Goodyear welted neboli rámové boty nejsou samostatným typem bot. Název naznačuje výrobní proces, jakým je bota vytvořena. Rámové boty se vyznačují tím, že podešev není k horní části boty nalepena, ale je k ní přišita. To má kromě kvalitativního hlediska i jednu velkou výhodu—rámové boty se dají snadno rekonstruovat a většina výrobců v ceně rámové boty zohledňuje i jejich následnou rekonstrukci zdarma.

Boty bez tkaniček, neformální

 • Chelsea Boots jsou kotníčkové boty s pružným pásem tkaniny (perkem) na bocích. Snadno se nazouvají a díky pružným páskům nemají žádné šněrování.
 • Monk shoes jsou polobotky bez šněrování. Namísto tkaničky používají přezku nebo pásek.
 • Loafers jsou kožené nazouvací mokasíny. Velmi často jsou z broušené kůže neboli semiše.

Volnočasové

Mezi pánskou volnočasovou obuví se můžete setkat ještě s několika pojmy, které společně jen v rychlosti proletíme. Jde o tzv. driving shoes a boat shoes, což jsou boty, které se nosí na holé noze. Typicky jde o semišové mokasíny. Zajímavé jsou tzv. chukka boots, které jsou v současné době velmi oblíbené. Jde vlastně o klasické kotníčkové kožené boty, které si nehrají na formality. Jsou ideální na podzimní nebo zimní nošení.

Jak tedy vybrat pořádné boty pro muže?

Nejprve se zaměřte na styl, kterého chcete dosáhnout? Potřebujete boty k obleku? Sáhněte po oxfordkách. Potřebujete elegantní boty na běžné nošení? Derby jsou jasnou volbou. Potřebujete něco vysoce elegantního, ale zároveň neformálního? Dopřejte si dírkované oxfordky nebo derby. Zkrátka vybírejte primárně podle účelu, který mají boty plnit. Vždy mějte více typů bot. Už jen kvůli tomu, že kožené boty potřebují po každém nošení náležitě vyschnout…

Dalším bodem, který vás určitě bude zajímat je barva. Ideální je mít hnědé boty jako hlavní (osobně bych sáhl po hnědých brogue derby), protože je snadnější je kombinovat s různým typem oblečení. Jako druhé boty si pořiďte klasické černé oxfordky. S těmi se nespletete.

Pokud si to můžete dovolit, berte rámové boty. Ten rozdíl oproti běžné botě je neskutečný. Budete-li jako já, nenecháte si jejich krásnou koženou podrážku podbít ani milimetrem gumy a vychutnáte si královsky rozvážnou chůzi, ke které vás bude kožená podrážka tak trochu nutit. Jen pozor, ať s nimi moc nechodíte po kobercích—ty dají totiž kožené podrážce dost zabrat.

Nakonec budete v souvislosti s rozpočtem určitě řešit značku bot, resp. cenu, která se značkou souvisí. Sám jsem velkým fandou britské značky Loake, u které si ovšem dost připlatíte… Jejich boty jsou ale naprosto famózní, ručně dělané a vydrží vám hromadu let. Mrkněte s jakou láskou vyrábějí rámovky Loake ve videu níže. Bude to příjemných pět minut, uvidíte.Pokud si nemůžete dovolit více párů Loake, vyberte si alespoň z jejich černých oxfordek—ty totiž jen tak nezestárnou a nemusíte tedy mít strach, že vyjdou z módy dřív, než si je pořádně užijete. Připravte se na cenovky od 7 do 10 000 Kč. Alternativou k Loake jsou spanělské rámové boty Berwick, které jsou o něco levnější: cca od 4 do 5 000 Kč.

Mimochodem pojem “španělské boty” ke všem rámovým docela sedí, protože se připravte na to, že zpočátku si v nich tak budete připadat. Chvíli trvá, než se přizpůsobí a pár dní to klidně může být docela utrpení.

Jak už jsem ale uvedl v úvodu článku: na kvalitních botách opravdu nešetřete a mějte alespoň jeden pár rámovek z dílny nějaké renomované značky. Pokud vám to kapsa nedovolí, sáhněte např. po Baťovi. Jejich boty jsou stále velmi kvalitní a s cenovkou začínající na cca 1 500 Kč jsou výrobnou volbou pro menší rozpočet. Jen se proboha prosím vyhněte hranaté špičce.

 


Napište komentář


Berte prosím na vědomí, že komentáře musí být před publikováním schváleny.