Nejopomíjenější pánský doplněk


Pánských doplňků je reálně jako šafránu. Oproti nekonečné plejádě dámských vychytávek jsou muži “odkázáni” na relativně skrovné množství věcí, kterými mohou doplnit svůj styl. Jeden z těchto doplňků je ale stále opomíjen, což – mimo jakékoli jiné starosti, které uvádím v jiných článcích – často přináší společensky nepříjemné situace, v nichž jinak dokonalý gentleman vypadá jako kluk, který právě opustil brány devítiletky. Pojďme se podrobněji podívat na příslovečné páté kolo u vozu pánského stylu.

Pánské doplňky

Krátká historie peněženek

Historie příručních tašek, ručních zavazadel a přenosných balíčků je extrémně dlouhá. Malá přenosná zavazadélka v různých podobách lze nalézt v odkazu starověkého Řecka (a ve stejné době i v jiných starověkých kulturách), kde muži nosili příruční balíčky s jídlem a základním vybavením pro přežití. Muži často dokonce jedli přímo z “peněženky” – z dnešního pohledu spíše šlo tedy o jakýsi necesér, svačinový box nebo kápézetku. Peněženka byla totiž původně paradoxně nástrojem chudiny, která si na svých cestách nemohla dovolit přenosnou nebo pojízdnou spižírnu a reálně toho vlastnila tak málo, že se vše vešlo do malého zavazadla nebo balíčku. Samotný pojem peněženka se používal až od pozdního 14. století, ale jeho význam byl vykládán spíš jako větší zavazadlo (torna, ruksak). Etymologicky lze prapůvodní odkaz na něco, co lze přeložit do českého termínu peněženka a co vzdáleně peněženku připomínalo, totiž opět nalézt až ve starověkém Řecku, konkrétně v Apollodorově díle Řeckých bájí: termíny kibisis a pera označovaly magický pytel, v němž mytologický hrdina Perseus nesl Medusinu useknutou hlavu a právě ten dal později vzniknout termínům, které se postupným vývojem od 14. století česky překládají jako peněženka.

Používání peněženek se ovšem samozřejmě během dějin drasticky měnilo paralelně s rozvojem společnosti, peněz, módy, stylu a doplňků.

Zároveň se změnami ve společnosti se objevovaly nové typy těchto příručních zavazadel. Nejdříve šlo – s převažující kovovou měnou – o mincovní peněženky, typicky vyrobené z koženého pouzdra nebo plátěného pytlíku, opatřeného provázkem pro zajištění. O mnoho později, s vynálezem papírové měny, se začala postupně objevovat moderní verze peněženek. První peněženky – jak je známe dnes – následovaly vývoj papírových bankovek v Americe v roce 1690 v anglické kolonii Massachusetts Bay. Tyto peněženky byly vyrobeny z hovězí nebo koňské kůže a používaly se na pohodlnější přepravu sušeného masa, cenností, předchůdce vizitek a samozřejmě peněz. Jinými slovy od starověkého Řecka až do konce 17. století se toho zase tolik nezměnilo. Jen se dá předpokládat, že puritání z Nové Anglie z nich pravděpodobně nejedli 🙂

Renesance na svém sklonu přinesla – podobně, ale méně pragmaticky, než v America – na Starý kontinent také peněženky. V literatuře se objevuje následující popis obchodního gentlemana:

“…mladý, decentně oblečený angličan ve věku 25 let s mečem a bowgettem u pasu…”.

Slovo bowgett přímo vybízí ke srovnání s o něco modernějším anglickým pojmem budget, který ve své původní podobě znamenal doslova “malý kožený pytlík na peníze, účty a maličkosti denní potřeby”. V Evropě se tedy z peněženek také nejedlo, ale zároveň se v nich – oproti koloniální America – ani jídlo či suroviny nepřenášely.

V nám výrazně bližším 19. století už peněženku můžeme považovat za plnohodnotný pánský doplněk. Většina mužů v této době už měla svou vlastní peněženku, typicky uloženou v kapse, protože uložení na opasku se již považovalo za necivilizované a nedůstojné. To ovšem platilo především ve Spojených státech. Například ve Španělsku byla peněženka doménou především kuřáků, kteří v ní nosili potřeby pro svou kratochvíli – křesadlo, papírky a tabák a její běžná velikost a konvence jim nepřikazovala jak a kde ji mít schovanou.

Dnes se peněženky staly běžným doplňkem každého muže, používaným takřka výhradně k přenášení peněz v kovové, papírové i virtuální podobě. Přestože se může zdát, že peněženky jsou zde po staletí, skutečnost je taková, že dnešní kapesní peněženky byly vyvinuty až počátkem 50. let dvacátého století, kdy následovaly vynález platebních karet. S rostoucím bohatstvím společnosti se tedy z původně chudinské pomůcky stal doplněk, který zvládne – díky platebním kartám – pojmout daleko větší jmění, než by bylo fyzicky možné za pomoci kovových a papírových peněz.

Abychom se s historickou genezí peněženky dostali až do 21. století, nezle vynechat i poměrně nové kryptoměnové peněženky, jako např. český Trezor, které jsou ovšem ve své současné podobě spíš (funkčním) bezpečnostním, než módním doplňkem. To ovšem nic nemění na faktu, že styl a charakteristiku svého majitele skvěle dokreslují.

Nezapomínejte na peněženku

Peněženka je – navzdory své poměrně bohaté historii – stále často opomíjenou součástí pánského outfitu. Zatímco nezvládnutí koordinace barev a materiálů pásků a bot je už naštěstí víceméně záležitostí minulosti, peněženky stále “vynikají” zanedbáním povinné péče. Většina mužů se daleko více zabývá tím, co je obsahem peněženky, než tím, jak peněženka vypadá. To vede k úsporným řešením a peněženka tak zůstává přehlíženou položkou mužského nákupního seznamu, daleko za hodinkami, botami nebo brýlemi.

Sejde z očí, sejde z mysli…

Je to pochopitelné: peněženka prostě není něco, co je vidět v zrcadle na první pohled. Její dopad na styl je subtilnější. Není tak na očích, jako kvalitní bespoke nebo made-to-measure oblek nebo krásné rámové boty. Ve chvíli, kdy ale z náprsní kapsy saka vytáhnete nabubřelou a popraskanou koženkovou prkenici nebo chlapeckou nylonovou šrajtofli, je dojem, který jste doteď budovali, rázem pryč. Když dojde na lámání chleba, je ovšem její sladění se zbytkem outfitu stejně důležité, jako pásek a boty. Peněženka má dokreslovat styl v těch jemných nuancích, které vytváří rozdíl mezi chlapcem a mužem, mezi mužem a gentlemanem. Nejste-li módní purista, můžete se klidně nechat strhnout moderními módními trendy a peněženka – stejně jako ponožky – tedy nemusí mít nutně stejnou barvu, jako ostatní doplňky. Co ovšem musí, je vypadat tak, že ji vytáhl distingovaný, moderní, dospělý muž. Dospějte a pořiďte si pořádnou peněženku. Zasloužíte si to Vy i Vaše pověst.

Potřebujete s výběrem poradit?

Výběr kvalitní peněženky je tak trochu magie, nicméně zde je několik tipů, které Vám mohou pomoci:

  1. Berte vždy kůži, ideálně porézní, přírodně vyčiněnou italskou kůži
  2. Zvažte, co v peněžence opravdu potřebujete a ze své současné vyházejte vše nepotřebné
  3. Pořiďte si prasátko na drobné mince, protože je v peněžence nosit nebudete
  4. Mrkněte na našeho průvodce výběrem pánské peněženky

 


Napište komentář


Berte prosím na vědomí, že komentáře musí být před publikováním schváleny.